اجرای آئین‌نامه بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست تصویب شد

این دستورالعمل که در راستای عملیاتی شدن پروژه ایجاد بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست و تعیین مقررات حاکم بر آن طراحی شده، به همت ستاد توسعه فناوری‌های حوزه آب و انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با همکاری نمایندگان تمامی سازمان‌ها و نهادهای ذی‌نفع تهیه و تدوین شده است.

آیین‌نامه بازار بهینه‌سازی مصرف انرژی و محیط‌زیست، با در نظر گرفتن مصرف انرژی در صنایع و بخش‌های مختلف کشور، به دنبال ایجاد بازار بهینه‌سازی انرژی است تا بر اساس صرفه جویی که هر یک از بخش‌ها در میزان مصرف انرژی انجام می‌دهند، گواهینامه صرفه جویی انرژی برای آن‌ها صادر کند. به نحوی که بتوانند آن را در بازار بهینه سازی و در چارچوب قوانین و مقررات حاکم بر بازار بورس انرژی ایران داد و ستد کرد.

دستورالعمل اجرایی بازار با هدف تسهیل ورود بخش خصوصی و شرکت‌های خدمات انرژی و همچنین تأمین مالی پروژه‌های بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در حوزه‌های مختلف تهیه شده است و گردش کار آیین نامه بازار را از مراحل ابتدایی (ثبت درخواست متقاضی) تا فروش گواهی صرفه جویی انرژی و نحوه تعامل بین ذی‌نفعان و مجریان آن را مشخص می‌کند.

تشکیل کارگروهی متشکل از نمایندگان نهادهای فنی و تخصصی بازار به‌منظور معرفی پروژه‌ها و راهکارهای بهینه‌سازی انرژی به تفکیک بخش‌های مختلف و با هدف تسریع در اجرای پروژه‌های بهینه‌سازی، از جمله برنامه‌های این دستورالعمل است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تصویب دستورالعمل اجرایی آیین‌نامه ایجاد بازار بهینه‌سازی مصرف انرژی و محیط‌زیست در شورای عالی انرژی کشور، آخرین مرحله از تصویب مراحل قانونی طرح بازار است و انتظار می‌رود به‌زودی بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در بورس انرژی عملیاتی شود.

این دستورالعمل موجب توسعه زیست بوم بهینه‌سازی مصرف انرژی می شود و صرفه‌جویی و رونق بازار شرکت خدمات انرژی را در پی خواهد داشت.

آی آر چمکو

درباره ی kuop26598

مطلب پیشنهادی

راهکار جدید برای درمان عفونت گوش میانی

به گزارش روز پنج‌شنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، این دستگاه …