تولیدات مشترک فناورانه ایران و ارمنستان افزایش می‌یابد

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ۵۰ شرکت دانش‌بنیان و خلاق ایرانی با هدف توسعه بازار جهانی محصولات و خدمات ایران‌ساخت راهی کشور ارمنستان شدند تا در نشست‌های رودررو با همتایان ارمنی خود فضای کار اشتراکی میان دو کشور را تسهیل کنند.

این کار به ورود محصولات و خدمات دانش‌بنیان ایرانی به بازار اوراسیا نیز کمک می‌کند.

بازار ارمنستان ظرفیت بالایی برای پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان‌ و خلاق دارد و تبادل تجاری با این کشور می‌تواند نقشی تاثیرگذار در توسعه روابط دوجانبه داشته باشد.

به همین دلیل پس از اعزام نخستین گروه فناورانه ایرانی به کشور ارمنستان در بهمن‌ماه سال گذشته، برای دومین بار شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق ایرانی به این کشور اعزام شدند تا همکاری‌ها میان دو کشور تقویت شود.

برگزاری «نشست تخصصی بین شرکت‌های ایرانی و ۱۲۰ شرکت ارمنستانی در حوزه‌های مختلف فناورانه»، «نشست تخصصی میان ۱۵ شرکت ایرانی و ۴۰ شرکت ارمنی در زمینه فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات» و «بازدید از مراکز و زیرساخت‌های فناورانه این کشور» از جمله برنامه‌های این سفر است.

کشور ارمنستان به واسطه داشتن جمعیت ۸ میلیونی خارج از مرزهای خود و در کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا فرصت و ظرفیت مناسبی برای اجرای پروژه‌های فناورانه این کشورها دارد.

بر اساس این گزارش، کشور ارمنستان با توجه به جمعیت ۳ میلیون نفری خود توان بسیاری از طرح‌ها را ندارد و به همین دلیل در تلاش است تا با استفاده از ظرفیت دیگر کشورها این پروژه‌ها را اجرایی کند.

بر همین اساس یک تیم فناورانه از شرکت‌های فعال در حوزه صنایع خلاق و آی‌تی به ویژه برنامه نوسی سفارشی توسط کارگزار تخصصی معاونت علمی و فناوری در این کشور شکل گرفته است تا روند صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان کشورمان به ارمنستان را سرعت دهد و تولیدات مشترک میان ۲ کشور افزایش یابد.

شرکت‌های اعزام شده به این کشور در حوزه هایی همچون صنایع خلاق، مواد، ماشین آلات و تجهیزات صنعتی، تجهیزات پزشکی فعالیت می‌کنند.

آی آر چمکو

درباره ی kuop26598

مطلب پیشنهادی

راهکار جدید برای درمان عفونت گوش میانی

به گزارش روز پنج‌شنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، این دستگاه …